subota, 24. ožujka 2012.

Svako četvrto dijete žrtva bullyinga

Jedno od četvoro djece u Hrvatskoj je svakodnevno izloženo barem jednom obliku nasilja u školama, a nasilje je najčešće u dobnoj skupini 10-14 godina. Ti su podaci predstavljeni na stručnom skupu “Bullying – događa se i meni”, kojeg su organizirali kazalište Mala scena i SOS Dječje selo Hrvatska.

Pedagoška savjetnica SOS dječjeg sela Hrvatska Gordana Daniel kaže da su nasilnici sve mlađi, a nerijetko su to i djevojčice koje su uglavnom verbalno agresivne.

Žrtve nasilja iznenada mijenjaju ponašanje, izbjegavaju odlazak od kuće, gube apetit i skloni su depresivnim reakcijama.

Unutar razreda, 37% djece doživljava nasilje, a svako deseto dijete ne govori roditeljima o onome što mu se događa u školi. Najviše djece nasilje doživljava od vršnjaka, čak 37%, dok 16% zlostavljaju stariji učenici, a samo 3% mlađi učenici.

Žrtve nasilja iznenada mijenjaju ponašanje, izbjegavaju odlazak od kuće, gube apetit i skloni su depresivnim reakcijama.

Roditelji moraju jasno izraziti neslaganje s nasilničkim ponašanjem, a ne ga opravdavati, ustvrdila je Jasna Špoljarić iz SOS Dječjeg sela Lekenik.

Prema podacima UNICEF-a za Hrvatsku iz 2002. godine, svako peto dijete je doživjelo vršnjačko nasilje, a danas je taj udio porastao na četvrtinu. Stoga je UNICEF još 2003. pokrenuo veliku nacionalnu akciju za sigurno i poticajno okruženje u školama “Stop nasilju među djecom”. U akciju se do sada uključilo više od 250 škola, s više od 140 tisuća učenika i 10 tisuća učitelja. Njima su dodijeljeni educirani mentori, koji ih uvode u programe, koje kasnije provode učitelji sa razredima, objasnila je programska voditeljica u UNICEF-u za Hrvatsku Đurđica Ivković.

Stručnjaci su istaknuli da su, zbog nasilja koje je postalo uobičajeno u medijima, djeca postala na njega neosjetljiva. Obiteljski, bračni i partnerski terapeut Vlasta Grgec Petroci naglasila je kako društvo suočeno s porastom nasilja među mladima nema dovoljan broj stručnih i educiranih djelatnika za ciljani individualni i grupni tretman s djecom i mladima koji se nasilno ponašaju.

Dakle ovim putem molim našeg ravnatelja da više nikad na roditeljskim sastancima ne izjavljuje kako bullynga u našoj školi nema, jer je to statistički nemoguće. Opet trpamo problem pod tepih. Pokušajte napraviti anonimnu anketu u školi, a rezultate javno objavite. Baš me zanimaju rezultati.

Nema komentara:

Objavi komentar